Modele odlewnicze starachowice

Na Linii kolejno montowane byly następujące urządzenia: przestawiarka i rozkładarka skrzyń formierskich wraz z urządzeniem rozklamrowania skrzyń, podnoszące urządzenie-tunelu Winda, Elektryczne przesuwnice, automatyczne stanowisko ne wymiany modeli z wlotowym je wylotowym przenośnikiem rolkowym, przesuwnica wózków podformowych. W efekcie powstała Nowa Linia formierska, która Może w zakładzie w Starachowicach pracować przez kolejne kilkadziesiąt lat. Z tygodniowym wyprzedzeniem « należy stwierdzić, że poprawienie efektywności produkcyjnej Linii, na które składało się zainstalowanie nowego automatu formierskiego SEIATSU Model EFA-SD 4, budowa piętrowego tunelu chłodzącego i wreszcie zamontowanie nowych urządzeń zakończyło się pełnym sukcesem – podkreślano w firmie i dodawano: – kolejne etapy porządnie wykonanego projektu, un Następnie fachowego demontażu, montażu i uruchomienie Nowej Linii formierskiej pokazują w całej krasie Profesjonalne i odpowiedzialne zrealizowanie pionierskiej inwestycji w Polsce. Co Warte podkreślenia, Zadanie wykonane zostało w bardzo Krótkim czasie « . Po pomyślnym mieliśmy modernzacji instalacji elektrycznej je budowie tunelu chłodzącego fachowcy z HWS i Bitech przystąpili do ostatniego etapu PRAC modernzacyjnych, CZYLI montażu Głównego. « Rozpoczął się sur po całkowitym wyłączeniu modernzowanej Linii i obejmował swoim zakresem pozostałe dostawy ferme HWS i BITECH, a także demontaż starych urządzeń i elementów Linii niewchodzących w skład nowego projektu. Podkreślić należy, że demontaż przebiegł bardzo szybko je sprawnie, ściśle według opracowanego Wcześniej harmonogramu PRAC montażowych-stwierdza kierownik montażu firmy BITECH i dodaje: – kolejne DNI Tego etapu PRAC obejmowały montaż konstrukcji wsporczej formierki oraz SERCA całego układu, TJ. automatu formierskiego SEIATSU modèle EFA-SD 4 z prasą wielotłoczkową je stołem obrotowym. Tak Więc urządzenia współpracujące z formierką sukcesywnie byly zabudowywane w Linii, co wizualnie wzbudzało podziw je zainteresowanie wszystkich ludzi związanych z tą inwestycją « . Efektywność wdrażanych innovation i wysoki ich poziom merytoryczny jest możliwy Dzięki współpracy kadry inżyniery…. Wykonywanie forme i modeli odlewniczych. Formy, MODELE Odlewnicze Zastępca dyr. OBR Waldemar Grzyb wyjaśniał w zakładowej gazecie « Budujemy samochody », że plan na 1981 Rok przewiduje przygotowanie żeliwnego kadłuba silnika 359 je modernzację kabiny 642.

Sygnalizował, że Zakład metalurgiczny FSC nie ma możliwości odlewania żeliwnych kadłubów 359 i Trzeba będzie je kupować. Jeszcze Latem 1988 Roku Zakład nie znalazł dostawców kilku części, w tym odlewów Piast kół. Na łożyska tylnych mostów Stara 1142 FSC musiała znaleźć 470 tys. Dol. na Import z RFN, ponieważ w RWPG nikt takich nie produkował. Skrzynia biegów S5-45 miała ciąg przełożeń 8, 47-1,00 przy momencie wejściowym 440 nm, natomiast TS5-60 miała ciąg 6, 47-1,00 (Lub 0, 76) przy 600 nm. Postek podkreśla, że Zwiększenie momentu wejściowego w TS5-60 nie powodowało istotnego wzrostu obciążenia układu przeniesienia Mocy wewnątrz skrzyni biegów, stąd też nie wymagało żadnych specjalnych materiałów. Maksymalny moment na wyjściu ze skrzyni biegów S5-45 dysponującej przełożeniem 8, 47 wynosił 3727 nm, zaś skrzyni TS5-60 z przełożeniem 6, 47 sięgał 3882 nm. Konstruktorzy zwiększyli ładowność wersji z turbodoładowanym silnikiem do 6, 7 Tony, un DMC do 12 ton.

W październiku Jedynym silnikiem produkowanym w Starachowicach został turbodoładowany t359 E, spełniający normę Czystości spalin euro I. Trafił do zaprezentowanych w tym czasie nowych wersji: długiej 1142 L z rozstawem OSI 5200 mm oraz ciągnika siodłowego C1142 T.

Comments are closed.

1 Plan cam avec moi?
Catégories
  • Aucune catégorie